Монокуляри. Ці, зазвичай, досить мініатюрні прилади займають хай і невелику, але досить стабільну нішу ринку оптичних приладів. Вони присутні у модельному ряду практично у всіх серйозних виробників оптики. Не є винятком і такий вже добре відомий американський постачальник оптичної техніки, як Vortex. Ця компанія зі штаб-квартирою в Міддлтон, штат Вісконсін, зосередила свої зусилля на створенні повної лінійки преміум біноклів, прицілів, підзорних труб, штативів та супутніх аксесуарів.
Але повернемось до теми монокулярів. Здавалося б, спостерігати в бінокль зручніше, але малий розмір монокуляра дозволяє ефективно вести приховане спостереження, його простіше та швидше підлаштувати під індивідуальні особливості зору.
Як приклад такого приладу у цьому огляді ми розглянемо монокуляр Vortex Solo 8x25 WP.
Огляд
Світло-сіра з мармуровими розводами коробочка, в якій ви купуєте цей монокуляр, виглядає стримано і стильно, нагадуючи упаковку від гарної чоловічої парфумерії.
Як би продовжуючи тему «мілітарі», монокуляр поміщений над звичайний чохол, а свого роду кобуру для носіння на поясі. Вона виконана з чорного нейлону і закривається за допомогою липучки. Для її кріплення на поясі використовується клапан із кнопковою застібкою.
Останнє рішення дещо спірне, т.к. є, хай і невелика, ймовірність мимовільного розстібання застібки при навантаженні, коли ви присідаєте або нахиляєтесь. З іншого боку, ви позбавлені необхідності пропускати весь ремінь через петлю, а просто фіксуєте чохол там, де вам зручно.
Шийний ремінець, виконаний також із міцного чорного поліестеру, оброблений білим кантом та забезпечений пластиковим карабіном. Для кріплення до монокуляра на кінці карабіна є петля із міцної синтетичної нитки, а на корпусі приладу спеціальна вуха. Довжина ремінця цілком достатня для того, щоб покласти монокуляр у чохол, не знімаючи його з шиї.
Крім чохла та ремінця, у коробці знаходиться сам монокуляр, інструкція до нього та серветка для протирання оптики. На жаль, кришки на об'єктив та окуляр не передбачені у постачанні. Не можна сказати, що це велика вада, але зайвими вони б не були.
Тепер рушимо далі і оглянемо сам монокуляр. Він має міцний полікарбонатний корпус, покритий якісною темно-зеленою гумою. Покриття товсте, приємне на дотик і має оригінальну текстуру з боків та зверху.
Обводи корпусу плавні, і прилад виглядає оригінально. Якщо трохи пофантазувати, він нагадує глибоководний батискаф із великим ілюмінатором (об'єктивом) спереду.
Завдяки такому дизайну та відмінному балансуванню прилад зручно тримати, і він чудово лягає в руку.
Корпус монокуляра повністю пиловологозахищений і заповнений сухим азотом. Це гарантує його абсолютну захищеність та зручність експлуатації в складних умовах (підвищена вологість, туман, пил).
Вага монокуляра всього 165 г, а довжина не перевищує 112мм. З ним чудово впорається навіть дитина.
Фокусування приладу здійснюється за допомогою гумового фокусувального кільця, розташованого під окуляром. Його діаметр 38 мм, а ширина 8мм. На кільці нанесена накатка з трикутними виступами, яка дозволяє без проблем експлуатувати прилад в холодну пору року, не знімаючи рукавичок.
Процес перефокусування досить зручний і точний, при цьому повний діапазон фокусування укладається всього в 0,25 обороту коліщатка!
За рахунок цього прилад практично миттєво перебудовується з мінімальної дистанції спостережень (близько 4,5 метрів) до безкінечності. Такі рекордні показники не впливають на точність наведення на різкість, і тут знову ж таки можна сказати, що прилад настільки простий, що з ним легко впорається навіть дитина.
Діапазон діоптрійного налаштування приладу дорівнює +/-4 діоптрії.
Збільшення монокуляра 8х, а діаметр об'єктива 25мм. Він виконаний за оптичною схемою Roof із застосуванням призм BAK-4. Всі оптичні елементи приладу покриті якісним зеленим покриттям типу FMC (Fully Multi Coated). Інтенсивність його середня, вона добре помітна в косих променях.
Торці лінз об'єктиву і окуляра не чорнені, а всередині прилад покритий чорною матовою фарбою. Оптичні елементи закріплені за допомогою металевих оправ.
Окуляр з очною лінзою діаметром 17мм має ту відмінність, що покриття FMC на його оптиці має не тільки зеленуватий, а й фіолетовий відтінок.
Винос зіниці в 15 мм досить комфортний, при цьому розмір вихідної зіниці приладу 3 мм. Форма зіниці овальна, трохи сплюснута.
На окулярі є наглазник типу «твіст». Регулювання по висоті без фіксації рівня, максимальна висота підняття – 5 мм.
Оцінка зображення
Зображення, яке дається монокуляром, - хороше, кольоропередача коректна, трохи приглушена.
Край поля зору досить різкий і має чітко видиму блакитну облямівку.
Віньєтування мінімальне.
Хроматизм помітний, але не дуже дратує.
Подушкоподібна дисторсія суттєво видно приблизно з 2/3 радіусу поля зору. Кривизна поля проявляється помірно, і стає відчутною лише біля краю поля зору. Також ближче до краю добре видно наростаюча кома та астигматизм.
Загалом прилад забезпечує близько 75% якісного поля зору.
Виміри поля приладу показали, що воно практично точно відповідає заявленим виробником характеристикам і дорівнює 6,9 градуса. При цьому виробником заявлені такі характеристики: 7,2 градуси або 126 метрів на відстані 1 км.
Як видно на фото, зображення, яке дається монокуляром, дуже високої якості.
Висновок
Vortex Solo 8x25 WP - цікавий і приємний в користуванні оптичний прилад. Він невибагливий, легкий та простий. На тлі інших аналогічних продуктів його виділяє ергономічність, захищеність, висока якість компонентів, що використовуються, і відмінне складання.
Зручний і елегантний чохол для перенесення, та й сам монокуляр з дизайнерської точки зору дуже ефектний.
Якщо говорити про оптичну складову, ¦монокуляр має велике поле зору та комфортне винесення зіниці; це дає приємне відчуття спостерігачеві, коли все поле видно відразу без напруги та вгляду.
Сфера його практичного застосування може бути різноманітна. Він цілком може
вважатися універсальним рішенням, що цілком виправдовує свою вартість.
Особливо варто наголосити, що на цей монокуляр, як і на іншу оптику Vortex, поширюється довічна VIP-гарантія!