Тепловізор військовий є одним із найбільш значущих оптичних приладів для полювання або сучасних бойових дій. Туман або запиленість, день або ніч, тепловізійний прилад забезпечує гнучкість, універсальність та тактичну перевагу у будь-яку пору року та за будь-якої погоди.
Вибір ПНБ або тепловізора часто складне завдання, особливо для новичка, який робить свій перший вибір або для полювання, або для військових операцій. На ринок виходить дедалі більше брендів, від дорогих військових моделей до більш дешевших, побутових. Тепловізійне обладнання військового класу розраховане на суворі бойові умови та в порівнянні з доступнішими моделями коштують істотних грошей. Перш ніж приступити до вибору військового тепловізора, прочитайте цей гайд, який допоможе вам зробити вірний вибір. Також ви знайдете відповідь на запитання, який тепловізор зараз потрібен ЗСУ.
Наприкінці цієї статті ми також спростимо завдання, визначивши найоптимальніші вимоги для сучасного тепловізора для військових.
Тепловізор військовий це складна цифрова техніка, тому перше на що необхідно дивитися це наявність вичерпної інструкції. Яке б не було ваше ставлення до мануалів, ознайомитися з інструкцією до тепловізора просто необхідно. Якщо в комплекті з тепловізором буде такий том не найцікавішого, але корисного чтива, можемо переходити до огляду основних параметрів.
Військовий тепловізор може будуватися на основі однієї з двох технологій:
Якщо є з чого вибирати та дозволяє бюджет, то краще вибрати модель на більш сучасній матриці, якість картинки буде помітно кращою.
Чим вище значення, тим чіткіша буде картинка і силует цілі. Матриця з високою роздільною здатністю забезпечить високу деталізацію та відстань, на якій може вестися спостереження. Радимо обрати не менше, ніж 384х288 пікселів. Дистанція детекції - відстань на якій можна розпізнати та ідентифікувати об’єкт характеризує якість та просунутість тепловізора. Чим кращий показник, тим простіше розпізнати об’єкт і визначити його за зовнішніми ознаками на певній відстані (розрізнити людину від тварини, дрібні рухи, тип транспортного засобу тощо). Розглzнемо 2 варіанти одних з найкращих та найпопулярніших тепловізорів однієї марки AGM Varmint LRF TS35-640 та AGM Rattler TS35-384 фокусна відстань у цих тепловізорах є однаковю 35мм тому і дистанція детекції у цих тепловізійних прицілів буде майже однаковою, головна різниця буде у роздільній здатності приціла, у AGM Varmint це 640х512, AGM Rattler відповідно має 384х288, обидва тепловізори мають гарну роздільну здатність для комфортної роботи, звичайно, що у тепловізійних прицілах з високою роздільною здатністю і картинка буде кращою, тут все уже залежить від вашого бюджету.
Плавно перетікаємо до вибору об’єктиву, як і у фототехніці, тепловізори розрізняються по фокусній відстані, світлосилі та діаметру передньої лінзи. Найпростіше звертати увагу на розмір об’єктива, чим більше його діаметр, тим якіснішим буде картинка. З фокусною відстані простіше: чим вона менша, тим ширший кут зору і менший масштаб картинки (30 мм і менше). Найчастіше у тепловізорах використовується об’єктиви з фокусною відстанню від 10 до 50мм. Розберемо також 2 приклади AGM Adder TS50-384, AGM Adder TS35-384 це два тепловізори однієї моделі єдина різниця між ними це вже фокусна відстань у AGM Adder TS50-384 це 50мм, що дозволяє розпізнавати ціль до 2500м, та AGM Adder TS35-384 має фокусну відстань 35 мм, що дає розпізнати ціль до 1750м. Який обирати це вже рішення індивідуальне, обидва тепловізійних приціла використовуються для для ваших конкретних задач.
Чим більше значення, тим більшу область простору буде видно. Якщо потрібно відстежувати велику площу, потрібно вибирати мінімальне значення. Якщо невеликий та далекий об’єкт, то максимальне.
Оцінюючи дисплей важливо покладатися на власні враження від роботи з ним, якщо потрібно відштовхуватися від конкретних аоказників, то звертайте увагу на роздільну здатність, тип екрану та частоту оновлення. Виробники не часто вказують роздільну здатність екрану в тепловізорах, але хорошим вважається 1024х768 пікселів. Для типу екрана найкращим варіантом буде OLED. Такий екран дасть якісну картинку та контрастність, що може компенсувати недоліки матриці та цифрової обробки зображення. Що стосується частоти оновлення, чим вона вище, тим плавніше виглядатиме картинка, вибирайте від 30 – 50 Гц, значення нижче навряд чи буде комфортним. Вже згаданий раніше AGM Rattler TS35-384, має саме такі характеристики OLED екран, роздільною здатністю 1024x768, частота оновлення 50гц.
Кількість налаштувань та можливостей у тепловізорі звичайно набагато менша ніж у відеокамері, але деякі з них дуже корисні. Радимо звернути увагу на кількість фільтрів зображення, потрібні вони для того, щоб підлаштувати прилад до конкретного середовища та завдання, будь то ліс, поле, місто, день/ніч, тип цілі ітд. Різноманітність світлофільтри дає можливість налаштувати комфортне зображення для максимальної диференціації та відстеження цілей.
Як і звичайна відео або фотокамера, тепловізор споживає енергію, але так як компактність приладу є тактичною перевагою, в деяких моделях батарея не може похвалитися великою автономністю. Радимо не звертати великої уваги на кількість mAh, а зосередитися саме на зручності використання та можливості швидкої заміни батареї зазвичай це тип батареї CR123A або підключення додаткового акумулятора/повербанку. Придбати павербанк можно за посиланням тут.
У тепловізійних прицілах дуже часто використовується далекоміри, вони бувають двох типів Лазерний далекомір та Стадіометричний далекомір. Стадіометричний далекомір (він же програмний далекомір) - це спеціальна програма для розрахунку дальності віддалення мети за засобами візуального контролю і заздалегідь відомого зростання мети. У багатьох прицілах як такий засіб використовується прицільна сітка з далекомірною шкалою. Вбудований же стадіометричний далекомір вже має алгоритм розрахунку дистанції, і користувачеві залишається тільки зробити пару кліків для отримання необхідних даних. По суті – це старий добрий, так званий, метод «Великого пальця», який повсюдно використовується для оцінного визначення дальності віддалення мети. При цьому методі достатньо закрити одне око і підвести більший палець під мету, що Вас цікавить. При цьому візуально ніготь пальця ділиться на вертикальні пропорційні смуги. І кожна така смуга має вмістити у собі габарити вашої мети. І вже після підрахунку кількості цих візуальних смуг можна визначити дальність її віддалення. Дві смуги – це 50 метрів, три – 100 тощо.
Точність вимірювань програмного далекоміра багато в чому залежить від навичок користувача. Для стадіометричного далекоміра є два головні правила, дотримання яких дозволить отримувати максимально точний результат:
Всі неточності у вказівці зростання тварини та зміщення мети щодо шкали множаться і на виході ми отримуємо загальну похибку вимірювань далекоміра.
Переходячи до практики можна сказати, що насправді при використанні стадіометричного далекоміра ми маємо стандартну похибку в межах 5-10 метрів, тому цей тип далекоміру можна використовувати як приблизний, а не точний розрахунок
Лазерні далекоміри – додаткова функція тепловізорів AGM, яка вже значно полегшує воїнам ЗСУ боротьбу за рідні землі.
Лазерний далекомір допомагає якісно виконувати різні завдання. Ось основний функціонал лазерних далекомірів:
Лазерний промінь надсилається через оптичну систему і після відображення від мети записується в пристрій.
Знаючи час між відправкою та зворотним поверненням променя, далекомір обчислює відстань, яку пройшов цей світловий потік. Цей метод виміру дуже точний і водночас швидкий, похибка вимірювання +/- 1 метр. Саме це необхідно для хорошого полювання чи воєнних дій.
У заключенні можна зазначити, що інтернет магазин Bezpeka-Veritas має широкий ассортимент тепловізорів, наші менеджери підберуть прилад під ваші потреби та бажання. Уся наша продукція має гарантію один рік, сервісні центри по всій Україні, також надаємо знижки для волентерів та війсковослужбовців ЗСУ.